Kā izaudzēt veselīgus augļu kokus

Kā izaudzēt veselīgus augļu kokus?

Šajā rakstā ir aprakstīts, kā novietot jaunu audzētu augļu vai augļu koku atklātā laukā. Ja jūs stādājat iekšpagalma kārbā vai pret sienu vai režģi, šī noderīgā informācija joprojām būs noderīga.

Nekavējiet urbumus iepriekš, tie vienkārši piepildīsies ar ūdeni. Izrakt tos dienā, kad plānojat augt kokus, ja iespējams.
Ja jums ir truši vai briežu vai līdzīgi dzīvnieki šajā teritorijā, jums ir jāaizsargā jaunie augļkoki. Šie dzīvnieki atradīs kokus un ēd tos. Turpmāk sniegts padoms.

Stādīšana vislabāk tiek veikta sausā dienā. Nemēģiniet stādīt savus kokus, ja zeme ir vai nu sasalusi, vai arī ir piesārņota.

Augļkoku stādīšana ir divu personu uzdevums, tāpēc

1. solis

ir atrast vēlamo palīgu. Vismaz vienam no jums vajadzētu būt pietiekami piemērotiem, lai pārvietotu mazliet augsni ar lielu dakšu.

Jums būs nepieciešams:

Liela dakša un / vai lāpsta.
Vai nu pastāvīgs koka pastu vai pagaidu koka pastu.
Ļauns pietiekoši liels, lai ielauztu amatu.
Gumijas koka savienojumi.

Jūs varat arī vēlēties, lai valkātu aizsargapģērbu, lielākais risks ir klaiņot acī no klaiņojošas filiāles.

Ātrs padoms par ābolu stādīšanu tiem, kas steidzas

Ja jums nav laika lasīt pilnu rakstu, lūdzu, ņemiet vērā šādus jautājumus:

Lielākajai daļai jauno koku nepieciešams statuss vai amats, lai tos atbalstītu, kamēr tie tiek izveidoti. Labākais koka statuss (koka vai metāla) ir vislabākais, bet maziem kokiem pietiks lielas bumbas niedres, ja jums ir steiga.
NELIETOJIET stādīšanai paredzēto kompostu vai mēslojumu (ja vien jūs neesat stādījis atkārtoti apgalvotajā celtniecības zemē vai ir ārkārtīgi slikta augsne).
Pēc stādīšanas jāpieliek ūdens spainis.
Pēc stādīšanas jāpielieto mulča ap koka pamatni. Pārliecinieties, ka zāle un līdzīga veģetācija tiek turēti prom no koka pamatnes.
Ja jums ir truši vai brieži šajā apgabalā, JŪS MUST aizsargāt kokus nekavējoties – citādi tie tiks ēst, parasti nakti pēc to stādīšanas.
NEVER turiet augļu kokus telpās. Ja laiks ir pārāk auksts augu novietošanai, glabājiet tos neapkurināmā garāžā un sazinieties ar mums.

 

2. solis. Atvere

Kā minēts iepriekš, neatraujiet caurumus pārāk tālu, jo tie neizbēgami piepildīsies ar lietus ūdeni. Augļu koki nepatīk stādīt stāvošā ūdenī.

Tagad rakt koka caurumu dziļumā apmēram 2 / 0,5m. (Konteineriem audzētiem kokiem vēl viens veids, kā izmērīt caurumu, ir tas, ka tas ir 3 reizes lielāks par konteinera diametru un rakt pa konteinera dziļumu, plus 5 cm). Caurumam jābūt nedaudz plašākam un dziļākam nekā sakņu izmērs. Ja iespējams, vēlāk atdaliet caurumu sānus un pamatnes ar dakšiņu tā, lai koku saknes varētu viegli izaugt.

Ja jūs stādāt blakus pastāvīgajai likmei, izratiet koka caurumu rietumu pusē (vairāk saules gaismas). Tomēr, ja jūsu vietne ir pakļauta stipra vēja dominējošajam vējam, novietojiet caurumu nolaižamajā pusē. Ja rodas šaubas, izvairīšanās no dominējošā vēja ir svarīgāka nekā stādīšana amata saulainā pusē.

Vislabāk ir rakt caurumu tajā dienā, kad plānojat stādīt koku – tas nodrošina to, ka tas nav pilns ar ūdeni, ja tas iepriekš lietusies.

Ja jūsu augsnes stāvoklis nav ārkārtīgi slikts, sēklu caurumam nav nepieciešams pievienot mēslojumu, patiesībā gandrīz vienmēr tā ir slikta ideja. Jūs vēlaties iedrošināt koku saknes izaugt uz āru, nevis palikt mākslīgi bagātinātās vietās caurumā.
Ja augsne ir smilšaina vai ir daudz māla, uzlabojiet struktūru, sajaucot labi sapūtus saimniecības kūtsmēslus vai kompostu, bet to veicot visā stādīšanas zonā. Nekādā gadījumā stādīšanas caurumu nedrīkst piepildīt ar kompostu.

Tāpat, ja jūs domājat, ka jūsu augsne ir nabadzīga, tad pirms apstādināšanas izkausējiet visu teritoriju un samaisiet augsnes un komposta daudzumu. Lielākā daļa augļu koku, piemēram, augšējā augsne ir vismaz 2 / 60cm dziļi, un 3ft ir vēlams spēcīgu potcelmiem. Ir svarīgi rakt visu teritoriju, nevis tikai stādīšanas atveri.

3. solis. Koka stādīšana

Mēs stingri iesakām neievietot kompostu, kauliņu vai mēslojumu stādīšanas caurumam, jo ​​šīs piedevas labākajā gadījumā apturēs koku veidošanos un sliktākajā gadījumā var neļaut kokam iziet no miega. Tas attiecas uz visiem augļu kokiem, bet it īpaši uz plūmju kokiem. Vienmēr vislabāk ir vienkārši izmantot regulāru augsnes virskārtu.

Ja jūsu koks atrodas konteinerā, pārliecinieties, vai tas ir labi dzirdināts (pievienojiet ūdeni un pēc vajadzības atstājiet stundu). Tad noņemiet to no konteinera (skatiet zemāk norādītās piezīmes).

Ja tas ir tukšs saknes koks, noņemiet no aizsargiem visus aizsargājošos iepakojumus un iemērciet saknes ūdens spainī 2-3 stundas, novietojot to ēnā. Mēs iesaiņojam mūsu tukšus saknājus, lai izdzīvotu ceļojumā līdz 10 dienām, bet, ja saknes izskatās ļoti izžuvušas, atstāt tos spainī ilgāk – 8-12 stundas – pirms stādīšanas.

Pārliecinieties, ka koks ir stādīts tādā pašā dziļumā, kāds bija tā tvertnē vai bērnudārzā, ar potcelmu savienojumu virs augsnes līnijas – vienkāršs veids, kā to izdarīt, ir īslaicīgi novietot plāksni vai bambusa nūju virsū caurums augsnes līmeņa norādīšanai. Pirmajai personai tad vajadzētu turēt koku, kas danglē caurumā, tā, lai augsnes līnija uz koka stumbra būtu vienāda ar dēļu. Otrajai personai pēc tam jāuzpilda caurums, nosverot augsni zem koka, līdz tā atrodas pareizajā augstumā.

Augsne jāturpina, kad jūs dodaties, bet neveido blīvējumu – šis process noņem sprauslas no ap saknēm. Kad koks ir novietots pareizi, pārējo augsni var pārvietot atpakaļ, atkal rūpējoties par stingru, nevis kompaktu.

Parasti laba ideja ir veidot augsni nelielā bļodā ap koku – tas palīdzēs apūdeņot, jo ūdens saglabāsies ap koku.

Ievērojiet, ka dažos kokos var būt plastmasas veida aptinumi, kas atrodas koka pamatnes tuvumā (virs saknēm). Tas būtu jāatstāj, kā tas ir – tas ir potēšanas vasks un dabiski izzudīs, kad koks augs.

Vienu gadu nāras sakņu punduraugi (t.i., ar pundura sakņu sistēmu) ir vērts apsvērt alternatīvu stādīšanas metodi, kas pazīstama kā “iecirtums”. Zemē ar divām pakāpēm ar lāpstiņu (“L” vai “T” konfigurācijā) nedaudz svirsiet augsni, nolaidiet koku šķēlumā (pārliecinieties, vai saknes ir izkliedētas spraugā), un novietojiet sviru augsne ir nostiprināta un nostiprināta. Šī metode var šķist gandrīz pārāk ātra un gadījuma rakstura, taču tai ir lielas priekšrocības, samazinot augsnes struktūras bojājumus un nodrošinot daudz labāku koka stiprinājumu, nekā tas ir iespējams ar parasto stādīšanas atveri. Tomēr tas patiešām strādā tikai ar jaunpienācējiem punduraugiem, un zemei ​​jābūt vieglai (vai arī jāapgūst agrāk gatavības gadā).

Nekādā gadījumā neaizpildiet stādīšanas atveri ar kompostu, jo tas gandrīz noteikti nogalinās koku – viss ziemas sezona tiks nogremdēta visās ziemās un pēc tam visu vasaru nožūt, un pārāk bagāts komposts var būt kaitīgs, jo īpaši plūmju kokiem.

4. solis. Koka atbalsts

Ja esat izmantojis pastāvīgu koka pastu, tagad varat to sasaistīt.

Ja jums vajadzēja pagaidu likmi, tagad ir laiks to iestādīt. Atkal tam nepieciešams 2 cilvēki. Krūms ir jāapgriež agrāk par koku 45 grādu leņķī – tas nozīmē, ka dēlītis nonāk zemē labi ārpus saknes. Lai gan pastāvīga likme ir paredzēta, lai ņemtu koka “svaru” visā tās dzīvē, pagaidu likmes mērķis ir tikai palīdzēt kokam pēc tā izveidošanās, un pēc 2-4 gadiem tā spēs pati sevi atbalstīt . Tādējādi pagaidu statnis jāpiestiprina pie koka diezgan zemā leņķī, varbūt 1m / 3ft vai tā. Vēja iedarbība uz augošo koku ir tas, kas mudina to sabiezēt savu stumbra un beidzot kļūt pašpietiekams.

Solis 5. Mulča un laistīšana

Pēdējais solis ir mulčēšana un laistīšana. Ja jūs stādāt pavasarī un zeme ir sausais ūdens, koks ar lielu spaini ar ūdeni. Pielietojiet ūdeni lēni, lai tas varētu pienācīgi pietuvoties. Tas var palīdzēt atkal nostiprināt augsni šajā brīdī. Ja jūs stādāt rudenī vai ziemā, laistīšana, iespējams, nav nepieciešama.

Pēc tam jāpiemēro mulča. Mulča ir organisko materiālu slānis, kas apslāpē zāles un nezāles, kas rada pārāk lielu konkurenci attiecībā uz ūdeni un barības vielām jaunam augļu kokam un apturēs to pienācīgu veidošanu. Vislabākais mulčas materiāls ir labi noberzts saimniecības kūts vai komposts, bet arī darbojas dekoratīvs grants. Ielieciet to vai izkliedējiet to uz zemes, no stumbra līdz aptuveni 3 / 1m attālumam. Mulčas slānim jābūt pietiekami dziļam, lai nepieļautu gaismas caurlaidību, tā ir apmēram 1 “/ 3 cm. Ja vien jūs neesat apgabalā, kas ir pakļauts ūdens ieguvei, ir ieteicams uzbūvēt mulču uz malām tā, lai ūdens dabiski plūst uz koku. Atstājiet atstarpi aptuveni 1 “/ 3cm ap kātu.

Mulčēšana gandrīz vienmēr ir labvēlīga jauniem augļu kokiem, bet ļoti karsts, sausā klimatā mulču slānis var darboties kā mājvieta dažādiem nevēlamiem kukaiņu un kaitēkļiem. Iespējams, ka tā ir viena situācija, kad mulčēšana kļūst neproduktīva, un var būt labāka augsne (un laba apūdeņošana).

Dienu pēc stādīšanas atkal vajadzētu atkārtot koku ar citu ūdens spaini. Ūdens to reizi nedēļā (biežāk, ja tas ir karsts un sauss), bet mēģiniet izvairīties no pārmērīgas laistīšanas, jo lielākā daļa augļu koku sakņu nav spējīgas izdzīvot appludinātā augsnē.

6. solis. Jūsu koka pirmais pavasaris

Pirmais pavasaris ir galvenais laiks jūsu jaunajam augļu kokam, jo ​​tas izveidojas savā jaunajā apkārtnē.

Nezāles pārtrauks jūsu jaunā koka izveidošanu un ir jānoņem. Tomēr nepiemēro herbicīdus ap jauno koku. Tā vietā pārliecinieties, ka jūsu mulča ir blīva un novērš nezāļu augšanu pie tās.

Agrā pavasarī pirms koka sākšanas dzinumus pielietot vispārējo mēslojumu. Jaunajiem augļu kokiem galvenokārt nepieciešams slāpeklis, bet ir lietderīgi slāpekļa / fosfora / kālija maisījums. Tas ir svarīgi kailajiem saknēm, bet pēc izvēles – ar konteineriem audzētiem kokiem (jo tiem jau ir pietiekamas uzturvielas no kompostēšanas, kuru mēs piegādājām).

Regulāri pārbaudiet savu koku, lai uzraudzītu augšanu pirmajā pavasarī un vasarā, kamēr tā tiek izveidota. Konteineru audzēti koki ir iztecējušies, ja pastāv ilgstoša sausa burvība, tādēļ, lūdzu, pārliecinieties, vai koks ir dzirdināts (bet ne noslīkst). Tas ir jo īpaši jautājums ar jaunajiem plūmju un ķiršu kokiem, kur dažu mēnešu laikā jauni dzinumi var viegli augt vairāk nekā 3 pēdu / 1 m, nodrošinot ievērojamu pieprasījumu pēc sakņu sistēmas. Pēc pirmā gada saknes būs nokļuvušas, un jums nav nepieciešams būt tik uzmanīgam, lai gan pirmajos 3-5 gados, kad koks vēl arvien pieaug, ir ieteicams to paturēt.

Pundūras koki vienmēr gūst labumu no regulāras laistīšanas pavasarī un vasarā, savukārt spēcīgākiem potcelmiem viņi arvien vairāk spēs izturēties pret sevi, tiklīdz viņi būs vecāki, ja vien jums nav ilgstoša laika bez lietus. Parasti labāk ir lietot ūdens spaini vienu reizi nedēļā nekā mazu daudzumu dienā.

Mēs tagad komentēsim dažus stādīšanas aspektus, kas ir raksturīgi konteineriem audzētiem vai tukšajiem saknēm.

Polu audzētu augļu koku stādīšana

Potētiski audzēti koki nav paredzēti, lai paliktu konteineros, kurus tie piegādā pastāvīgi, un tie jāstāda tiklīdz tas ir ērti. Tas ir īpaši svarīgi attiecībā uz konteineriem audzētiem plūmju kokiem, kurus ideālā gadījumā jāuzstāda pēc iespējas drīz pēc piegādes. Pat ja jūs plānojat audzēt koku uz terases, jums joprojām ir jāpārnes tas uz pareizu pot vai vannā. Tomēr atšķirībā no tukšajiem saknēm, jūs varat atstāt konteinerus audzētus kokus savās tvertnēs dažām nedēļām, pirms tie beidzot stāda tos (ja jūs tos rūpīgi apsargājat), dodot jums vairāk iespēju iegūt dārzu vai augļu dārza plānu. Tomēr pārliecinieties, ka koki ir iestādīti pavasara beigās un izvairieties no stādīšanas periodā maijā-augustā, jo augļu koku pārstādīšana vasarā ir ļoti grūti.

Ja jūs nolemjat nekavējoties iestādīt savu konteineru audzēto koku, novietojiet to dārzā aizsargātā vietā un pārliecinieties, ka to nevar nejauši izpūst. Nekādā gadījumā nedrīkst turēt koku telpās. Ja laiks ir ārkārtīgi auksts, uzglabājiet to neapsildītā garāžā, bet pārvietojiet to uz āru, tiklīdz laiks uzlabojas.

Pirms koka stādīšanas rūpīgi notīriet konteineru un atstājiet to mērcē apmēram stundu.

Ja koks ir miegains (t.i., jūs stāda ziemā, bet kokam nav lapu), kompostu varat noņemt no saknēm, tāpēc koks faktiski ir tukšs saknes koks. Tas ir īpaši noderīgi augļotajiem plūmju kokiem, kas var cīnīties, ja tos ieskauj pārāk daudz kompostu. Tomēr, ja kokam ir lapiņas vai pumpuri (piemēram, jūs stādāt rudenī vai pavasarī), netraucējiet sakņu sistēmu kompostā.

Auglzaru sakņu augu stādīšana

Apvienotajā Karalistē un Eiropā ziemā tiek piegādāti tukši saknes koki, bet ASV tos piegādā rudenī vai agrā pavasarī. Jebkurā gadījumā tie būs neaktīvi.

Gurnu saknes jāaudzē, tiklīdz tās ierodas, vēlams tajā pašā dienā, bet nemēģiniet tos stādīt, ja zeme ir sasalusi.

Ja jūs nevarat nekavējoties iestādīt koku savā galīgajā pozīcijā, jūs varat saglabāt koku līdz pat 3 dienām bez aizsērējuma novietnē vai garāžā, bet neatklāt saknes un pārliecināties, ka koks nav pakļauts salnām. Neglabājiet koku siltā mājā. Ja jūs domājat, ka saknes izskatās izžuvušas, jūs varat nostāties kokam auksta ūdens spainī 4-6 stundas, kas palīdzēs to atkārtoti hidratēt, bet to var izdarīt tieši pirms stādīšanas. Tas ne vienmēr ir nepieciešams, ja jūs augu koku, tiklīdz to saņemat, bet tas ir noderīgi, ja koks ir atstāts vairākas dienas.

Ja pirms stādīšanas kokam nepieciešams ilgāk uzglabāt koku, tev jāražo sekls caurums, jānoņem pārklājums no saknēm un meli kokam uz zemes, lai saknes būtu caurumā. Tad pārklājiet saknes ar augsni vai zāģu skaidām un nospiediet stingri – tas noņem gaisu un novērš salu kaitējumu saknēm. Šī metode ir pazīstama kā “sānsvere”.

Jaunceltņu augļu koku sākotnējā atzīšana

Daudzos gadījumos pēc stādīšanas ieteicams veikt sākotnējo jūsu jaunā stādītā augļu koku novākšanu. Šī sākotnējā atzarošana, ja nepieciešams, ir ļoti svarīgs solis, lai jūsu augļu koku noņemtu labā sākumā.

Piezīme par stādīšanu augsnē, kas pakļauti plūdiem

Jauni augļu koki nepatīk stādīt augsnē, kas ziemā ir pakļauti ūdens ieguvei, kas bieži vien ir problēma ar smagām māla augsnēm. Labākais risinājums ir uzlabot drenāžu, vai nu pievienojot augsnes ielabotājus un / vai drenāžas tranšejas. Tomēr tas prasa laiku un sagatavošanu. Ja tas nav iespējams, jūs joprojām varat padarīt vieglāk kokiem:

Neaizpildiet stādīšanas atveri ar kompostu, jo tas ēst no apkārtējās augsnes un ēst jauno koku saknes. Vienkārši atkārtoti piepildiet ar regulāriem augsnes augiem.
Apsveriet, ka jauni koki ziemā kaut kur ir droši, un pēc tam augi pavasarī (pirms tie nāk no miera). Tad augsne būs sausāka, un jaunām saknēm, kas ūdenī sēž ilgāku laiku, būs mazāk iespēju.

Neviens no Apvienotajā Karalistē izmantotajiem potcelmiem nav īpaši tolerants pret plūdiem (vai “mitrām kājām”). Sarežģītos apstākļos parasti ir labāk izmantot spēcīgākus potcelmus, taču ir arī arguments, ka pundurkāju potcelmiem ir mazāka iespēja noslīcināt, jo tie atrodas tuvāk virsmai.