Dūmvadi

Dūmvadu veidi un atšķirības

Atsākoties apkures sezonai, aktuāli kļūst dūmvadi, to instalācija un piemērotība katram mājoklim. Šo izvēli ietekmē gan apkurināmā platība, gan kurināmā veids.

Dūmvadu izvēle ir būtiska, gan mainot visu apkures sistēmu, gan arī tad, ja vēlaties atjaunot tikai pašu dūmvadu, bet krāsni atstāt jau esošo. Īpaši jāuzmanās gadījumos, kad tiek mainītas tikai dūmcaurules, jo ne visas ir piemērotas, piemēram, tradicionālajām apkures krāsnīm.

Keramisko dūmvadu priekšrocības

Keramiskie dūmvadi ir īpaši pieprasīti, jo piemēroti gan modernām apkures sistēmām ar šķidro un cieto kurināmo, gan tradicionālajām apkures krāsnīm, tostarp pat kamīniem un apkures katliem, turklāt šie dūmvadi ir īpaši izturīgi pret temperatūras maiņām, kas ir būtiski ziemā, kad cauruļvadi strauji atdziest īsi pēc kurināšanas beigām. Piemēram, čehu keramiskie dūmvadu posmi ir piemēroti teju visiem kurināmā veidiem, tostarp malkai, akmeņoglēm, briketēm un pat gāzei, nodrošinot izcilu vilkmi pat kondensācijas katliem.

Keramiskās dūmcaurules ir īpaši drošas, jo ir ideāli izolētas un iztur gan temperatūras maiņas, gan sodrēju aizdegšanos un mitrumu, turklāt ir viegli tīrāmas, pateicoties to gludajai virsmai. Arī to uzstādīšana ir ļoti viegla, tomēr, ja to darāt pašrocīgi, ņemiet vērā, ka papildus nepieciešams arī kondensāta savācējs, ventilācija un revīzijas lūka.

Metāla un tērauda caurules

Lai gan keramiskie krāsns dūmvadi tiek uzskatīti par visizturīgākajiem un ilgtspējīgākajiem, daudzi dod priekšroku metāla izstrādājumiem, jo tie ir lētāki. Pateicoties tehnoloģiju attīstībai, arī tērauda un metāla caurules nodrošina izcilu kvalitāti un ir piemērots risinājums dažādām apkures sistēmām, kā piemēram, metāla izolētie apkures dūmvadi, ko veido nerūsējošā terauda dūmeja un tērauda vai skārda apvalks.  

Caurules no nerūsējoša tērauda

Par īpaši populāru izvēli kļuvušas apkures caurules no nerūsējoša tērauda, jo tās ir augstas kvalitātes, izturīgas un piemērotas gan iekštelpām, gan veidojot āra skursteņus. To posmi ir ērti savienojami, tādējādi to uzstādīšana ir vienkārša un ātra gan gadījumos, kad apkures sistēmas tiek būvētas no nulles, gan gadījumos, kad dūmvadu posmi nepieciešami tikai jau esošas apkures sistēmas pielāgošanai vai atjaunošanai.

Metāla dūmvadu konstrukcijas

Metāla dūmvadi nodrošina labu vilkmi, turklāt sadegšanas gala produktu iedarbība uz šāda veida caurulēm ir īslaicīga, nepakļaujot dūmvadus sabrukšanai, jo metāls neuzsūc ne dūmus, ne sodrējus. Metāliskie, tostarp melnā metāla apkures cauruļvadi ir piemēroti gan malkas, gan gāzes apkurei, taču, tā kā tie ir mazāk ugunsdroši, ap tiem vēlams uzstādīt ķieģeļu kārtu, sevišķi, ja tos iebūvē koka mājās.

Izvēloties šāda veida dūmvadus, jāņem vērā katla izvada, dūmkanāla un skursteņa izmērs, kā arī apkures sistēmas veids, jo to montāža un prasības atšķirsies, ja caurules plānots pievienot, piemēram, kamīnam vai gāzes katliem. No metāla tiek ražoti arī lokanie cauruļvadi, kas ir lielisks risinājums, ja dūmcaurules tiek izvietotas plašās telpās un dažādos leņķos.

Dūmvadu veidi ir ļoti dažādi, tomēr, izvēloties piemērotāko no risinājumiem, jāņem vērā:

  • ugunsdrošība;
  • atbilstība ES prasībām;
  • izturība;
  • vilkme;
  • pielāgojamība Jūsu apkures sistēmai.

Lai gan dūmvadi un apkures sistēmas tiek veidotas tā, lai būtu ērti uzstādāmas arī mājas apstākļos, ja darāt to pirmoreiz vai neesat drošs par savām prasmēm, noteikti lūdziet speciālistu palīdzību. Labāk veikt montāžu kvalitatīvi un droši, nekā vēlāk attapties piedūmotā mājoklī, turklāt tas ir jautājums ne tikai par siltumu un komfortu, bet arī par ugunsdrošību.