Atvaļinājuma nauda – vai pienākas arī man?

Katram, kurš dodas uz darbu un veic tur sev uzticētos pienākumus, reizēm gribas arī atpūsties. Lai šāda atpūta būtu nodrošināta, darba likumā tikusi ietverta arī daļa par atvaļinājumu – tā ilgumu, saņemšanas kārtību un apmaksu. Tas darīts ar mērķi aizsargāk darbiniekus, ļaujot viņiem atpūsties no ikdienas darbiem. Ja nupat esi uzsācis darba gaitas vai atgriezies darba tirgū, vai arī Tev trūkst nepieciešamo zināšanu par to, kas ir atvaļinājuma nauda un pats atvaļinājums – lasi Aprekins.lv sagatavoto rakstu un uzzini!

Atvaļinājums – tās ir darbinieka tiesības uz atpūtu, kas ilgst ne mazāk kā četras nedēļas kalendārajā gadā, un to darbiniekiem ir pienākums izmantot. 

atvaļinājuma nauda

Kā zināt, vai man pienākas atvaļinājums?

Ir vairāki būtiski noteikumi, kas raksturo atvaļinājumu. Ne visa veida nodarbinātām personām tas pienākas. Kādi ir šie noteikumi?

  1. Ir noslēgts darba līgums. Piemēram, autoratlīdzības saņēmējiem, kuri noslēguši autoratlīdzības līgumu, nepienākas atvaļinājuma naudas izmaksa un pats atvaļinājuma laiks, bet visiem pilna vai nepilna laika darbiniekiem, neatkarīgi no tā, vai tiek strādāts valsts vai privātajā sektorā, pienākas atvaļinājums. 
  2. Ja ir pagājuši 6 mēneši kopš darba līguma slēgšanas. Šis noteikums stājas spēkā, lai darbinieks varētu pieprasīt pilnu atvaļinājumu.
  3. Ja esi grūtniece. Šādā gadījumā nav svarīgs nostrādātais ilgums, atvaļinājums pienākas pirms vai pēc grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma.

Bet arī tad, ja darbā esi vismaz sešus mēnešus, pastāv iespēja, ka Tev netiks piešķirts atvaļinājums. Kādos brīžos tas var notikt?

  • Ja ir bijuši neattaisnoti darba kavējumi.
  • Bērna kopšanas atvaļinājums.

Darba likums atvaļinājuma naudai – kas jāzina?

Ir vēl vairāki būtiski punkti, kas ietverti darba likumā un ir saistīti tieši ar atvaļinājumu un tā apmaksāšanu. Kādi tie ir?

Atvaļinājuma naudas aprēķins

Tas notiek pēc likuma prasībām – darba devējs maksā darbiniekam par tām dienām, kurās darbinieks būtu strādājis. Aprēķins tiek veikts, ņemot vērā vidēji izpeļņu pēdējos sešos kalendārajos mēnešos, skatoties tieši faktisko darba samaksu, ko sastāda alga, piemaksas un prēmijas. Šajā gadījumā tiek ieturēti arī atvaļinājuma naudas nodokļi un arī parādi, ja tādi ir.

Atvaļinājuma pārcelšana

Ja kādā gadā nav dažādu apstākļu dēļ izdevies aiziet pilnā atvaļinājumā četru nedēļu apmērā, tad atlikušo laiku var pārnest uz citiem gadiem. Uzkrāto atvaļinājuma dienu aprēķins ir vienkāršs – palikušās dienas tiek pieskaitītas nākamajam kalendārajam gadam.  Svarīgi, ka pārcelt var ne vairāk kā 2 nedēļas no atvaļinājuma.

atvaļinājums

Atvaļinājuma nauda, aizejot no darba

Arī šādās situācijās, kad tiek pārtrauktas darb attiecības, darba devējam ir jāizmaksā neizmantotā atvaļinājuma nauda, un tiek atmaksāta visa neizmantotā atvaļinājuma nauda. Piemēram, mikrouzņēmuma atvaļinājuma nauda tiks saņemta, laužot darba līgumu, par visu neizņemto atvaļinājuma laiku.

Bet kā pašam aprēķināt, cik daudz naudas pienākas, ejot atvaļinājumā? Lasi raksta noslēgumā!

Atvaļinājuma naudas kalkulators

Vienāršs un ērti izmantojams rīks, lai ātri mājas apstākļos aprēķinātu atvaļinājuma naudas apmēru, in atvaļinājuma naudas kalkulators. Kā tas darbojas?

  1. Atver online pieejamo atvaļinājuma naudas kalkulatoru.
  2. Ievadi vidējo dienas darba algu vai mēneša vidējo algu (atkarīgs no kalkulatora).
  3. Ievadi atvaļinājuma diena skaitu. 

Rezultātā iegūsi aptuveno atvaļinājuma naudas apmēru, lai zinātu, ar kādu naudas summu rēķināties, dodoties pelnītā atpūtā.

Atvaļinājuma nauda ir svarīga, plānojot ikmēneša izdevumu apmērus un sekojot savai ieņēmumu plūsmai. Lai aprēķinātu, cik varētu pienākties, dodoties apmaksātā atvaļinājumā, ieteicams izmantot atvaļinājuma naudas kalkulatoru. Vai esi to mēģinājis? Ja nē, atrodi kādu no internetā pieejamajiem un izmēģini arī Tu!